Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Public Notices | Home RSS
 
 
 

Track & fielders head to state after region victory

May 24, 2019
Sue Sitter - Tribune Reporter , Pierce County Tribune

The Rugby High Panthers will head to state as North Central Region track and field champs for the 2019 season.

Maria Blessum and Anni Stier wrapped up their season with several qualifying scores as well as a few record-breakers. Both were named Girls' Co-Senior Athletes of the Year for the North Central Region.

Their coach, Bill Jansen, received the Coach of the Year award for the region, along with Panther Boys' Coach Scott Grochow.

Article Photos

Runners clear hurdles during the regional track and field meet last week in Rugby.

Lori Gronvold for the Tribune

Northern Lights' Dawson Schroeder took the Boys' Senior Athlete title for the region.

Jansen said the Panthers' focus for this weekend's state meet in Bismarck will be scoring well overall. "We need to do well in all areas for the team to get on the awards stand," he said.

Local results for the North Central meet girls' events were:

100-meter dash: Emily Mattern sixth place, 13.63 seconds; Mikaylee Livedalen, 11th place, 14.27; Hannah Follman, 13th place, 15.07; Anna Duchscherer, 14th place, 15.16; Lauren Casavant, 20th place, 16.41

200-meter dash: Kristina Brossart, 2nd place, 26.61 seconds, state qualifier; Anni Stier, 3rd place, 26.94, state qualifier; Mikaylee Livedalen, 10th place, 29.53; Brooke Senger, 12th place, 30.21; Elli Kuntz, 22nd place, 40.19

400-meter dash: Stier, first place, 1 minute, 2.14 seconds, state qualifier; Ellie Duchscherer, fifth place, 1:06.66; Madison Corum, seventh place, 1:07.35; Taylor Mayer, 10th place, 1:08.62; Ryleigh Keating, 12th place, 1:09.72

800-meter run: Ellie Duchscherer, third place, state qualifier, 2:35.69; Mykell Heidlebaugh, seventh place, 2:40.66; Ella Jacobson, 11th place, 2:44.54; Joey Wolf, 16th place, 2:48.66; Braelynn Oppen, 19th place, 3:30.97

1600-meter run: Karsyn Hager, sixth place, 6:05.77; Amelia Shepard, seventh place, 6:06.94; Kendyl Hager, 10th place, 6:12.13; Rylie Suchor, 12th place, 6:23.33

3200-meter run: Brooklyn Bartsch, second place, state qualifier, 12:25.15; Karsyn Hager, fourth place, 13:09.50; Shepard, fifth place, 13:14.14; Kendyl Hager, sixth place, 13.32.67; Suchor, eighth place, 14:22.79

100-meter hurdles: Maria Blessum, first place, state qualifier, 16.33 seconds; Anna Clements, fifth place, 17.82; Bella McCabe, sixth place, 18.16; Emily Salwey, eighth place, 18.65

Katie Yoder, Wolford, placed 11th with a time of 19.81.

300-meter hurdles: Stier, first place, state qualifier, meet record, 47.59 seconds; McCabe, fifth place, 53.16; Clements, ninth place, 55.71

4x100-meter relay: Rugby, second place, 53.12, state qualifier (Mayer, Maria Blessum, Emily Mattern, Brossart)

4x200-meter relay: Rugby, first place, state qualifier, 1 minute, 51.29 seconds (Mayer, Stier, Emily Mattern, Brossart)

4x400-meter relay: Rugby, first place, state qualifier, 4:20.75 (Ellie Duchscherer, Brossart, Emily Mattern, Maria Blessum)

4x800-meter relay: Rugby, third place, state qualifier, 10:25.11 (Ellie Duchscherer, Jacobson, Heidlebaugh, Bartsch)

Long jump: Brooke Blessum, second place, state qualifier, 17 feet, 4 inches; Kelly Swanson, fifth place, 15 feet, 11 inches, Peyton Hauck, 10th place, 14 feet, 2 inches; Sarah Blessum, 12th place, 14 feet, inch; Senger, 16th place,13 feet, 7-1/2 inches

Sierra Tofte, Wolford, placed 20th in the event with a distance of 12 feet, 4 inches.

Triple jump: Brooke Blessum, first place, state qualifier, meet record,35 feet, 3 inches; Sarah Blessum, fourth place, 31 feet, 10 inches; Swanson, sixth place, 31 feet; Anna Johnson, eighth place, 29 feet, inches; Annie Risovi, 10th place, 28 feet

High jump: Brooke Blessum, first place, state qualifier, 4 feet, 11 inches; Janikka Miller, third place, state qualifier, 4 feet, 7 inches; Hauck, seventh place, 4 feet, 3 inches

Pole vault: Maria Blessum, first place, state qualifier, 10 feet, 6 inches; Brooke Blessum, second place, state qualifier, 9 feet; Clements, third place, state qualifier, 8 feet, 6 inches; Swanson, fourth place, 8 feet

Shot put: Jacoby Glasser, first place, state qualifier, 36 feet; Brooke Anderson, 14th place, 29 feet; Lauren Voeller, 18th place, 28 feet, 3 inches; Riley Grove, 21st place, 27 feet, 2 inches; Niah Wollenzien, 34th place, 21 feet, 5 inches

Discus throw: Grove, fourth place, 90 feet, 11 inches; Anderson, fifth place, 90 feet, 4 inches; Annette Fox, 15th place, 74 feet, 2 inches; Tesha Sobolik, 15th place, 74 feet, 2 inches

Javelin throw: Anderson, third place, state qualifier, 103 feet; Sobolik, fourth place, 102 feet, 5 inches; Grove, ninth place, 83 feet, 4 inches; Voeller, 20th place, 54 feet, 10 inches

The Panther girls placed first in team scores with 241 points.

The Panther boys also placed first in team scores with a total of 204 points.

Panther boys' event results are:

100-meter dash: Corey Mattern, second place, 11.46; Cody Jundt, third place, 11.55; JD Matehs, sixth place, 11.93; Hudson Hooker, 14th place, 12.71

Wolford's Elijah Clay finished 15th in the event with a time of 12.86.

200-meter dash: Keith Vetsch, second place, 23.73 seconds; Warren Walker, 11th place, 25.67; Hooker, 14th place, 26.27

Wolford's Tyrel Yoder placed eighth in the event with a time of 25.13, while Wolford's Elijah Clay placed 12th with a time of 25.94.

400-meter dash: Walker, fourth place, 56.16; Hooker, ninth place, 1 minute, 0.71 seconds; Landon Rost, 14th place, 1:04.75

800-meter run: Cole Wentz, eighth place, two minutes, 26.05 seconds; Riley Odden, 14th place, 2:41.02

1600-meter run: Dawson Schepp, third place, four minutes, 57.58 seconds; Austin Dibble, fourth place, 5:00.03; Wentz, eighth place, 5:23.70; Robert Dibble, 11th place, 5:38.15; Odden, 12th place, 5:51.81

Elijah Clay, Wolford, placed 10th in the event with a time of 5:26.59.

3200-meter run: Austin Dibble, second place, 10:55.45, Schepp, third place, 11:15.35; Rost, seventh place, 12:09.82

110-meter hurdles: Hayden Thingvold, third place, 17.15 seconds; Kory Vetsch, fifth place, 20.19

Wolford's Tyrel Yoder placed fourth in the event with a time of 17.76, while Wolford's Reuben Clay placed seventh with a time of 21.14.

300-meter hurdles: Matehs, first place, 43.04 seconds; Keith Vetsch, second place, 43.69; Thingvold, fifth place, 48.39; Kory Vetsch, sixth place, 50.97

Tyrel Yoder placed fourth in the event with a time of 47.02, and Reuben Clay placed eighth with a time of 54.85.

4x100-meter relay: Rugby, second place, 47.18 seconds (Jundt, Jayden Hamilton, Matehs, Nathan Livedalen)

4x200-meter relay: Rugby, first place, 1 minute, 35.48 seconds (Jundt, Devan Michels, Keith Vetsch, Corey Mattern)

4x400-meter relay: Rugby, first place, 3 minutes, 40.42 seconds (Matehs, Keith Vetsch, Corey Mattern, Jundt)

4x800-meter relay: Rugby, second place, 9 minutes, 7.62 seconds (Austin Dibble, Walker, Schepp, Wentz)

Wolford's Cole Slaubaugh placed first in the high jump with a distance score of 6 feet. Rugby's Michels also landed a distance score of 6 feet, and placed second.

Other high jump results: Hamilton, third place, 5 feet, 10 inches; Tim Mueller, sixth place, 5 feet, 6 inches

Pole vault: Thingvold, second place, 11 feet; Kory Vetsch, third place, 10 feet, 6 inches

Long jump: Michels, second place, 21 feet, inch, state qualifier; Mueller, fifth place, 18 feet, 8 inches; Hamilton, 16 feet, 5 inches; Nathan Livedalen, ninth place, 16 feet

Slaubaugh placed seventh in the event with a distance score of 17 feet, inch.

Triple jump: Corey Mattern, first place, state qualifier, 43 feet, 1 inch; Mueller, second place, 39 feet, 5.25 inches; Michels, third place, 39 feet, 3 inches; Hamilton, fifth place, 35 feet, 8 inches; Bryceton Deplazes, 13th place, 27 feet, 2 inches.

Slaubaugh placed fourth in this event with a distance score of 38 feet, 10 inches.

Shot put: Isaiah Bundy-Smith, 10th place, 36 feet, 1 inch; Ethan Brandt, 12th place, 35 feet, 11 inches

Reuben Clay placed 17th in this event with 30 feet, 9 inches.

Discus throw: Bundy-Smith, seventh place, 109 feet, 4 inches; Brandt, 24th place, 65 feet, 5 inches

Reuben Clay placed 17th in this event with 72 feet, 11 inches.

In the javelin throw, Brandt of Rugby placed ninth with a distance score of 90 feet, 4 inches, while Elijah Clay of Wolford placed fifth in the event with a score of 106 feet, 1 inch.

Information earlier reported to the Tribune indicated the first three finishers in each North Central Region event automatically qualified for the state tournament, however, this qualifying status was not reported in the official results for the boys' events.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web