Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Home RSS
 
 
 

RHS cross country competes at Valley City

September 29, 2017
Pierce County Tribune

Rugby's boys and girls teams took 10th and seventh places, respectively, at the Bill Jansen Blue & White Invitational last week in Valley City.

The Panthers had one girl make it into the top 20 out of 184 runners, and one boy make it into the top 30 out of 243 runners.

Quinn Neppl emerged as a leader for the Panther girls squad, taking 18th place (19:54). Tristin Lunde was a few spots behind, taking 36th (20:17).

For the boys, the leader was still Riley Zachmeier, who finished the meet in 27th place (16:52). The next closest member of the Rugby boys squad was Kadin Neppl (49th - 17:33).

The teams competed Tuesday at the Beulah-Hazen Invitational. Upcoming meets include one in Larimore on Oct. 2 and a home meet on Oct. 7

Fact Box

Sept. 23 meet results

Bill Jansen Blue & White Invite

Varsity girls

- Individual winner: Emily Goldade (Bismarck Century), 17:54

Rugby results

18. Quinn Neppl, 19:54

36. Tristin Lunde, 20:17

40. Ellie Duchscherer, 20:22

64. Karsyn Hager, 21:23

83. Mykell Heidlebaugh, 21:58

134. Anna Clements, 23:38

136. Rylie Suchor, 23:38

140. Emily Salwey, 24:05

DNF - Anni Stier

Team results

1. West Fargo, 86

2. Bismarck Century, 92

3. Fargo North, 148

4. West Fargo Sheyenne, 170

5. Bismarck Legacy, 186

6. Excel Athletica, 224

7. Rugby, 241

8. Williston, 253

9. Devils Lake, 254

10. Jamestown, 382

11. Southern McLean, 465

12. Sargent Central-Lidgerwood, 474

13. MayPort-CG, 499

14. Hatton-Northwood-Thompson, 525

15. New Rockford-Sheyenne, 552

16. Valley City, 557

17. Beulah-Hazen, 579

18. Shiloh Christian, 593

19. Harvey-Wells County, 613

20. Lisbon, 636

21. Langdon Area, 645

22. LaMoure, 654

23. New Town, 678

24. Surrey, 681

25. Wahpeton, 683

26. Pembina County North, 686

27. Carrington, 687

28. Ellendale, 727

29. Medina-Pingree-Buchanan, 728

30. Kindred, 744

31. Central Cass, 752

32. Griggs County Central, 767

33. Watford City, 769

34. Max-Garrison-South Prairie, 779

35. Edgeley-Kulm, 797

36. Larimore, 804

37. Solen, 811

38. Barnes County North, 824

39. Bishop Ryan, 826

40. Standing Rock, 928

Varsity boys

- Individual winner: Alex Luz (Fargo North), 15:33

Rugby results

27. Riley Zachmeier, 16:52

49. Kadin Neppl, 17:33

64. Dawson Schepp, 18:06

100. Kyler Odden, 18:40

104. Warren Walker, 18:48

138. Logan Harner, 19:37

213. Landon Rost, 21:30

Team results

1. Bismarck Legacy, 57

2. Williston, 67

3. New Town, 97

4. Fargo North, 123

5. Bismarck Century, 202

6. West Fargo Sheyenne, 210

7. Wahpeton, 237

8. West Fargo, 278

9. Jamestown, 343

10. Rugby, 344

11. Pembina County North, 474

12. Hatton-Northwood-Thompson, 513

13. Devils Lake, 530

14. Carrington, 540

15. Central Cass, 569

16. Beulah-Hazen, 587

17. Southern McLean, 593

18. Edgeley-Kulm, 611

19. Turtle Mountain Community, 628

20. Shiloh Christian, 651

21. Langdon Area, 661

22. Kindred, 667

23. Lisbon, 683

24. Excel Athletica, 730

25. Four Winds-Minnewaukan, 731

26. Valley City, 761

27. Watford City, 785

28. Surrey, 822

29. MayPort-CG, 834

30. Max-Garrison-South Prairie, 948

31. Medina-Pingree-Buchanan, 969

32. Ellendale, 974

33. Sargent Central-Lidgerwood, 1045

34. Standing Rock, 1085

35. Solen, 1100

36. Harvey-Wells County, 1108

37. New Rockford-Sheyenne, 1150

38. Bishop Ryan, 1152

39. Larimore, 1185

40. LaMoure, 1204

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web